הזעת יתר

מהזעת יתר- הפתרונות הרפואיים

סביב גיל ההתבגרות, רוב הנערים יתחילו לחוות הזעה שאינה מידתית כתוצאה משינוים הורמונליים שמתרחשים בגוף של כולנו. בגיל מבוגר, רוב האנשים ירגישו ירידה בהיקף ההזעה בעוד שאצל אחרים חומרת הבעיה אינה תפחת עם השנים”. הסיבה לכך, לדבריה, טרם פוצחה במלואה. בעבר היו תיאוריות שגרסו כי לאנשים אלו יש יותר בלוטות זיעה, אך היום הנטייה היא להעריך שהעצבים שבבלוטות הזיעה הם אלו שמשפיעים על כך.

בעוד שמדובר בהפרעה שעלולה להשפיע רבות על אורח החיים, לא כולם מייחסים לה את אותה החשיבות של מחלות או מצבים רפואיים אחרים. לא מעט מהסובלים מהזעת יתר בכלל לא יודעים שמדובר בבעיה רפואית בגלל שהם זוכרים את עצמם ככה מגיל מאוד צעיר. לכן הם מקבלים את זה כמו גזרה משמיים ולא מעלים בדעתם להתייעץ עם רופא על כך.

התלונות הנפוצות בתחום הזה הן על הזעה באזור בית השחי או בכפות הידיים והרגליים.

הזעת יתר באזור בית השחי והטיפול בה

אפשר להבין מדוע הבעיה הזאת עלולה להיות מביכה במיוחד. ד”ר לנדאו נחשפת למטופלים שלובשים רק חולצות שחורות, כי עליהן לא רואים את הכתמים, אחרים מספרים שהם לא מוותרים על חולצה להחלפה בתיק, בעוד שחלק מהאנשים אפילו עוזבים לפעמים את העבודה באמצע היום כדי להחליף בגדים.

במקרה כזה, שבו הזיעה משבשבת לחלוטין את חיי היום יום, ממליצה ד”ר לנדאו על טיפול פשוט, שאינו כירורגי ונחשב יעיל יותר למלחמה בהזעת היתר. זוהי הזרקה של בוטוליניום טוקסין, החומר שמשמש גם להחלקת קמטים ונחשב מוצלח ביותר לטיפול בהזעה בבית השחי.  את הטיפול ניתן לבצע פעמיים בשנה והוא מקטין משמעותית את כמויות הזיעה ואת התדירות שלה – מבלי לפגוע במנגנון ההזעה הטבעי של הגוף. הוא גם נחשב זול יותר מהליכים כירורגיים דומים ואינו מסוכן באותה המידה. אין לו תופעות לוואי משמעותיות וניתן לחזור לתפקוד שגרתי כבר באותו היום.

למי שלא יכול להרשות לעצמו לבצע את ההזרקה פעמים בשנה, מומלץ לבצע אותה לקראת חודשי הקיץ. בצורה הזאת התוצאות יחזיקו למשך כל החודשים החמים ובחורף, כאשר התנאים פחות מעודדים הזעה, הבעיה בדרך כלל גם תפריע הרבה פחות. ככה אנחנו יכולים להבטיח יעילות שנמשכת כמעט לאורך כל השנה.

הזעה בכפות הידיים והרגליים והטיפול בה

יש האומרים שהזעה באזורים אלה אפילו גרועה יותר מסימני הזיעה הלא רצויים באזור בית השחי. מעבר להיבט החברתי, כאן יש גם היבט שמשפיע על התפקוד. אנשים מפחדים לשאול טלפון מעמיתים לעבודה, מחשש שישאירו עליו סימנים, פוסלים את עצמם ממיונים לתפקידים הדורשים מוטוריקה עדינה וחוששים מפני פגישות שבהן יידרשו ללחוץ ידיים.

אולם, במקרה כזה, גם הטיפול קצת יותר מורכב. טיפול בבוטולינום טוקסין בכפות הידיים או הרגליים אמנם יעיל, אך הוא נחשב מעט כואב יותר מהטיפול בבית השחי. בעוד שההשפעה של הטיפול מוכחת, היא מעט קצרה יותר והמחיר גבוה במעט מהטיפול באזור בית השחי, לכן, אני מומלץ למטופלים לנסות ראשית להשתמש בתכשירים מקומיים שמעכבים את ההפרשות של בלוטות הזיעה וכן תרופות שניתנות בבליעה – עם או בלי מרשם רופא.

ניתן גם לרכוש מכשיר ביתי לטיפול בחשמל, המגרה את בלוטות הזיעה ומעכב את ההפרשה שלה. היעילות של המכשיר הזה הוכחה במחקרים, אך בדרך כלל אנשים לא בוחרים בו כי הם נדרשים להשתמש בו למשך 20 דקות מדי יום וחווים חשמול לא נעים.

אולם, אם הטיפולים האלו לא מסייעים לשפר את המצב – בהחלט יש מקום לשקול הזרקת בוטולינום טוקסין, שבהחלט יכולה להבטיח ידיים ורגליים יבשות תוך דקות בודדות של טיפול ולתקופה של כמה חודשים. כיום ניתן להשתמש ב”בלוק”, חסימה זמנית של אזור כפות הידיים  או הרגליים למשך זמן הטיפול כדי למנוע את תחושת הכאב.

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​