הזרקת בוטוקס

מה זה בוטוקס? – מעט היסטוריה

בוטוקס הוא אחד השמות המסחריים לחומר שמופק מרעלן בוטולינום, הנוצר על ידי חיידקי קלוסטרידיום. רעלן זה נחשב למסוכן מאוד ובעבר גרם להרעלות קשות בבני אדם.

משנות השבעים של המאה הקודמת גויס רעלן הבוטולינום לתועלת האנושות, כשלמדו להפיק ממנו תרופה ייחודית לטיפול במצבים פתולוגיים המתבטאים בהתכווצות יתר של שרירים. אחד המצבים הראשונים שבוטולינום טוקסין נוסה בהם נקרא בלפרוספזם. אנשים שלוקים בבלפרוספזם, הופכים לעיוורים למרות שכל תפקודי הראיה שלהם שמורים.

העיוורון נובע מעצימה בלתי רצונית של העין בגלל התכווצות בלתי נשלטת של שריר סוגר העין. על מנת להמשיך ולראות הם נאלצים לפתוח את העין באמצעות הידיים. ד”ר’ סקוט היה רופא עיניים מסן פרנסיסקו שהגה את הרעיון של הזרקת טוקסין משתק לתוך שריר העיניים אצל לוקים בבלפרוספזם. וראו איזה פלא! תוך מספר ימים העין נפקחה, והחולה הפכו להיות בריאים. למספר חודשים לפחות. עד שפגה השפעת הרעלן והיה צורך לחזור ולהזריק.

אחת הרופאות שהשתתפה בניסויים הראשונים של דר’ סקוט היתה רופאת עיניים צעירה מקנדה- ד”ר’ ג’ין קרוטרס. כשהמטופלות שלה דיווחו שלא רק שהענינים שלהן נפקחות בעקבות ההזרקה של הטוקסין, אלא גם הקמטים סביב העיניים נעלמים, היא התיעצה עם בעלה, ד”ר’ אלסטר קרוטרס, רופא עור. והשאר – הסטוריה.

אז מה זה בוטוקס? דיספורט? קסאומין?

כולם שמות מסחריים של בוטולינום טוקסין A, המיוצרים על ידי יצרנים שונים. אמנם קיימים הבדלים קטנים בין הטוקסינים השונים אך עיקרון הפעולה של כולם זהה. הם מוזרקים לתוך השריר שיוצר את הקמט, וכעבור מספר ימים השריר עובר הרפיה, מה שגורם לעור באותו האיזור להפוך חלק או לפחות חלק יותר ממה שהיה לפני ההזרקה.

אני והבוטוקס

אל הזוג קרוטרס התוודעתי בתחילת המאה באחד הכנסים באירופה. ג’ין נטולת הקמטים והחביבה אמרה לי אז- את מוכרחה, פשוט מוכרחה לנסות. וכך מצאתי את עצמי עם מזרק ביד עומדת מול הראי ומנסה לקלוע לנקודות הנכונות. (בהמשך עוד אמצא את עצמי הרבה פעמים מול המראה מנסה על עצמי טיפולים שונים לפני שאעיז לבצע אותם על פציינטית…). וכך למדתי על עצמי כי מי שחווה לראשונה את חווית הבוטוקס על פניו, לעולם לא יסכים לוותר עליה עוד.

אז כיצד בוטוקס פועל?

כל השרירים בגופנו מופעלים על ידי חומר שעובר בין העצב לשריר. חומר זה נקרא אצטיל כולין. בוטוקס מעכב את שיחרור אצטיל כולין. וכך, למרות שפעולת העצב אינה משתנה, השריר מפסיק זמנית להתכווץ.

זה כמובן יקרה בכל מקום בו יוזרק בוטוקס ולכן כל כך חשוב הדיוק. בהזרקה רשלנית ישותק שריר אחר ממה שצריך לצורך הפעולה הקוסמטית. השפעת הזריקה נמשכת כארבעה חודשים. לאחר תקופה זו פעולת השריר מתחדשת וצריך להזריק שוב.

לאיזה אזורים בפנים הזרקת בוטוקס רלוונטית?

הזרקת בוטוקס רלוונטית לאותם האזורים בהם שרירי ההבעה צמודים לעור ואין חפיפה בין שרירים בעלי פעולה מנוגדת.

עיקר השימוש בבוטוקס הוא לקמטים בחלק העליון של הפנים- קמט בין הגבות, קמטי מצח, קמטים לצידי העניים.

קיימים שימושים יותר נדירים של בוטוקס, למשל לטיפול בצניחה של זויות הפה, לטיפול בהגדלה של שרירי הלעיסה, ולהרפית גידי צוואר מתוחים.

לאיזה אינדיקציות נוספות אפשר להשתמש בוטוקס?

בכל מקום בו משתחרר אצטיל כולן, לבוטוקס תהיה השפעה. ולכן אין כמעט תחום ברפואה שבו לא משתמשים בחומר זה. בתחום הדרמטולוגיה הקוסמית, טיפול בהזעת יתר היא אינדיקציה חשובה נוספת, בעיקר הזעת יתר בבתי שחי ובכפות ידיים.

האם הטיפול כואב?
לא, הטיפול בבוטוקס אינו כואב. הוא כרוך במספר דקירות במחט דקה מאוד. ניתן לאלחש את מקום ההזרקה על ידי משחת אילחוש הנמרצת על העור כחצי שעה לפיה הטיפול.

מה רואים אחרי הזרקת בוטוקס?

כמעט כלום. מספר בלוטות דמוי עקיצה שנעלמות תוך חצי שעה. את האפקט של בוטוקס מתחילים לראות מספר ימים אחרי ההזרקה. מלוא האפקט נראה אחרי שבוע.

האם יכולות להיות תופעות לואי? האם אראה טבעית או “מופתעת”?
שטפי דם קטנים יכולים להופיע עקב הדקירה. אלה חולפים אחרי כשבוע. מראה לא טבעי גם הוא נחשב מבחינתי לתופעת לוואי של בוטוקס.

גבות “עפות” אל על, או גבות שצנחו, שינוי בצורת החיוך, או הופעת קמטים חדשים בצידי האף ואפילו עפעף שצנח, יכולים לקרות באופן נדיר וחולפים תמיד אחרי מספר שבועות או ניתנים לתיקון על ידי הזרקה של בוטוקס בנקודה נוספת.

מה לא ניתן להשיג באמצעות בוטוקס?

למרות פרסומות רבות, לא ניתן לגרום להרמת מצח, הרמה משמעותית של גבות או עפעפיים על ידי הזרקת בוטוקס. במקרים אלה יש לשקול אלטרנטיבות אחרות.

באיזה גיל מתאים להתחיל ההזרקות בוטוקס?

הגיל שבו מופיעים קמטים הבעה אינדיוידואלי ותלוי בעוצמת פעולת השרירים. ככל שפעולת השרירים חזקה יותר, כך מומלץ להתחיל להזריק מוקדם יותר. לרוב סביב גיל השלושים רוב הנשים “ירוויחו” מהזרקת בוטוקס. גברים-בדרך כלל סביב גיל 40.

מה קורה אם”פספסתי” והקמט הפך מאוד עמוק?

במקרה כזה יתכן שתזדקק/’ לשילוב של בוטוקס יחד עם חומר מילוי לפחות בהזרקות הראשונות. זה אמנם יקר יותר, אך השילוב מאריך את משך האפקט .

מה יקרה אם ארצה להפסיק בוטוקס? האם תהליך ההזדקנות ירוץ?

ממש לא. הקמט יחזור בהדרגה לעומקו שלפני ההזרקה וימשיך להתפתח בהתאם לתהליך הטבעי.

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​