פיגמנטציה

פיגמנטציה – מה זה פיגמנטציה ודרכי טיפול

כשמדברים על פיגמנטציה מתכוונים לכתמים בצבע שונה מהצבע הכללי של העור. כתמים יכולים להיות כהים יותר מצבע העור ואז הם נקראים כתמי היפרפיגמנטציה או בהירים יותר ואז הם נקראים כתמי היפופיגמנטציה.

ד”ר מרינה לנדאו בתכנית המילון הרפואי בהנחיית פרופ’ קרסו
למדריך המלא באתר מדיקו על פיגמנטציה >>

מה קובע את הצבע של העור?

גוון העור נקבע על ידי מספר גורמים, העיקרי שבהם היא תכולת פיגמנט המלנין. מלנין נוצר על ידי תאים מיוחדים בעור הנקראים מלנוציטים. מעניין לציין שמספר המלנוציטים באנשים בהירי עור וכהי עור זהה. אבל בעור כהה המלנוציטים פעילים יותר ויוצרים יותר מלנין מאשר בבהירי עור. לאחר חשיפה לשמש המלנוציטים משתפעלים, יוצרים יותר מלנין וכך נוצר השיזוף. כעבור זמן מה פעילות המלנוציטים חוזרת לנורמה, עודפי המלנין מתפרקים והשיזוף נעלם.

במחלות מסוימות נפגעים המלנוציטים או המלנין וגוון העור משתנה. במחלה הקרויה ויטיליגו, הגוף מייצר נוגנים כנגד מלנוציטים. כתוצאה מכך נוצרים כתמים לבנים בעור. באנשים הסובלים מאלביניזם מלנוציטים בעור אינם מסוגלים לייצר מלנין, והתוצאה כמעט זהה.

לשם מה נחוץ המלנין?

פיגמנט המלנין מהווה את קו ההגנה הראשון מפני נזקי קרינת השמש. הוא מהווה את מסנן הקרינה הטבעי של העור. באזורים מרובי קרינת שמש, כגון אזור קו המשווה, ישבו גזעים כהי עור, בעוד שבעלי עור בהיר ישבו באזורים בעלי קרינה נמוכה. עם “תנועת העמים”, הכללים האבולוציוניים הללו הופרו, וכתוצאה מכך היום חיים באזורים שטופי שמש אנשים חסרי יכולת גנטית להתגוננות מפני נזקי הקרינה.

גוון העור קובע לא רק את מידת ההגנה מפני שמש, אלא גם תכונות נוספות של העור. למשל, נטייה לפתח כתמים חומים לאחר פציעה. נטייה זו מאפיינת בעלי עור כהה ונדירה מאוד בבהירי עור.

סוגי פיגמנטציה שכיחים

כשמלנין מפוזר בצורה אחידה בכל שכבות העור, העור בעל גוון אחיד. כתמי פיגמנטציה נראים כשפיזור המלנין הופך מסיבה כלשהי בלתי אחיד וכך במוקדים מסוימים קיימת הצטברות יתר של הפיגמנט. כמעט כל סוגי הפיגמנטציה קשורים במידה זו או אחרת לחשיפה לשמש.

קיימים סוגי פיגמנטציה שונים הנבדלים זה מזה בהסתמנות הקלינית ובהתנהגות הביולוגית שלהם.

נמשים

כתמים חומים, קטנים ואחידים בגודל, המופיעים בדרך כלל אצל ילדים ומבוגרים צעירים משני המינים, בעלי עור בהיר ונטייה גנטית. הם שכיחים יותר בג’ינג’ים. הנמשים נוטים להתכהות כתוצאה מחשיפה לשמש ולהתבהר במהלך החורף. באנשים שאינם חשופים לשמש חלק מהנמשים נעלמים עם הגיל. אם חשופים באופן כרוני לקרינת שמש, הנמשים גדלים ויוצרים כתמי פיגמנטציה גדולים ובלתי אחידים בגודל ובצורה.

טיפול בנמשים: נדיר שאנחנו נדרשים לטפל בנמשים. הימנעות מחשיפה לשמש ושימוש במסנן קרינה מספיקים על מנת למנוע התכהות של הנמשים. מי שבכל זאת ירצה להיפטר מהנמשים, יצטרך לעבור פילינג כימי בינוני או עמוק.

מלזמה

מלזמה או מסיכת הריון זוהי פיגמנטציה שכיחה המופיעה כמעט בלעדית בנשים בגיל הפוריות. למרות השם (מסיכת הריון), אין צורך להרות כדי לפתח מלזמה. זוהי פיגמנטציה חומה המופיעה במרכז הפנים: עור המצח, הלחיים, אף ושפה עליונה. ככל שהפיגמנט שוקע עמוק יותר, כך המלזמה ניראת כהה יותר.

הסיבה להיווצרות המלזמה נעוצה באינטראקציה בין ההורמונים נשיים וחשיפה לשמש. גלולות למניעת הריון, הריון וטיפולי פוריות מעלים את הסיכון לפתח מלזמה. אך אצל מחצית מהנשים המלזמה התפתחה ללא קשר לנ”ל.

למלזמה התנהגות ביולוגית טיפוסית. מהרגע שהופיעה, היא לא נסוגה אלא עם הגיעה של האישה למנופאוזה. ועד אז, היא בעלת מהלך כרוני טיפוסי של החמרה בחודשי הקיץ ושיפור קל בחודשי החורף. כל גירוי של העור מחמיר מלזמה.

טיפול במלזמה: מלזמה קשה לטיפול, דורשת תחזוקה כרונית ויכולה להחמיר ללא סיבה ברורה. הבסיס לטיפול במלזיה הוא הימנעות מוחלטת מקרני שמש וטיפולי הבהרה.

עד היום לא ברור איזה קרני שמש נוסף לאולטרא סגולות תורמות להיווצרות מלזמה, אבל מדובר בספקטרום רחב, הכולל קרניים אינפרא אדומות ואור נראה. מי שרוצה להיפטר ממלזמה חייבת לסגל אורח חיים הכולל הימנעות מוקפדת מחשיפה לשמש.

למרות הרצון של כל מי שלוקה במלזמה, לעבור טיפול בודד, חודרנית ככל שיהיה, ולפטר ממנה אחת ולתמיד, הדבר בלתי אפשרי. ראשית, מדובר במחלה כרונית. בדיוק כמו שטיפול בלחץ דם גבוה דורש נטילה קבועה של כדורים ולא מטופל על ידי ניתוח, כך טיפול במלזיה דורש תחזוקה מתמדת.

בנוסף, טיפולים מודרניים יותר עלולים להחמיר מלזיה עקב הגירוי של העור ולכן ביצוע פילנגים עמוקים לרוב לא רלוונטי במקרים של מלזיה. מתי בכל זאת כן? רק בהתקרב האישה לגיל מנופאוזה שבו נעלם הגורם ההורמונלי המעורר את המחלה מחדש או במקרים של כישלון של כל האופציות הטיפוליות האחרות.

תכשירי ההבהרה למלזמה מבוססים על שימוש קבוע בקרם המוכן כהכנה רוקחית המבוסס על שילוב של רטין A עם מרכיבי הבהרה. במקרים של מלזמה “ותיקה” או עמוקה יש לרוב גם צורך בטיפולים מרפאתיים יעודיים המאיצים את תהליך ההתפרקות של הפיגמנט העודף.

פיגמנטציה פוסט אינפלמטורית PIH

כתמים חומים הנוצרים לאחר כל סוג של פציעה אצל אנשים בעלי נטיה. בדרך כלל מדובר באנשים בעלי גוון עור כהה יחסית. התופעה מופיעה אצל גברים ונשים. הכתמים יופיעו בכל מקום בו התרחשה פציעה. הפציעה יכולה להיות כתוצאה מטראומה לעור, כגון כוויה או פצעי אקנה או כתוצאה מפציעה “מכוונת”, למשל כתוצאה מפרוצדורה קוסמטית. לכתמים צורה המקבילה לצורה של הפציעה. כך כתמים אחרי פצעי בגרות ייראו ככתמים עגולים חומים בפנים, ואילו לפנגמנטציה תגובתית אחרי הסרת שיער, תהיה צורה של ראש המכשיר בו בוצע טיפול ההסרה.

ללא חשיפה לשמש שלב יצירת יתר של פיגמנט מוגבל למספר חודשים ואחרי תקופה זו הפיגמנטציה נעלמת בהדרגה. לעומת זאת, אם העור נחשף לשמש, הפיגמנטציה הולכת ומחמירה.

טיפול ב-PIH: אנשים בעלי נטויה ל-PIH חייבים לנקוט בזהירות מקסימלית כלפי חשיפה לקרינת שמש אחרי כל פציעה בעור. שימוש מונע בתכשיר הבהרה מקטין באופן משמעותי את הסיכוי לפתח פיגמנטציה תגובתית. פילינגים שיטחיים מסייעים להיפטר מפיגמנטציה עמידה.

כתמי שמש

כתמים שמופיעים על עור שהיה חשוף לשמש באופן כרוני. כתמים אלה מופיעים שנים ארוכות אחרי החשיפה לשמש ולכן מתחילים להתבטא אחרי גיל 40-50. שכיחים יותר אצל בעלי עור בהיר, גברים נשים כאחד. המקומות השכיחים הם: פנים, גב, כפות הידיים, מחשוף החזה, גב עליון. במקרים חמורים יופיעו בכל מקום בעור למעט האזורים שלא היו חשופים לשמש, כמו עור השדים והעכוזים.

למרות שכתמי שמש הם נגעים קוסמטיים, הם מלווים לא פעם גם בנגעים טרום סרטניים ולעתים אפילו סרטן עור, וזאת מכיוון שהם נובעים מאותה סיבה – נזקי שמש. כשמחליטים על טיפול בכתמי שמש, הבחירה בשיטת הטיפול מוכתבת גם על ידי היעדר או נוכחות נגעים טרום סרטניים.

טיפול בכתמי שמש: התוצאות הטובות ביותר מוגשות על ידי פילינג בינוני. זוהי פרוצדורה שבה על ידי תמיסה יעודית גורמים לקילוף והחלפת העור בשכבות שבהן מופיעים כתמי שמש נוגעים טרום סרטניים. אפשרות אחרת היא פילינג באמצעות לייזר Fractional CO2. במקרה זה מדובר במספר טיפולים.

כתמי שמש לבנים Idiopathic mutate hypomelanosis

כתמים לבנים המופיעים בגפיים של אנשים בהירים עור עם נזקי שמש כרוניים אחרי גיל 40-50. לא פעם מופיעים יחד עם כתמי שמש. הגפיים נוראות זרועות בכתמי חומים ולבנים לסירוגין.

עד לא מזמן לא היה טיפול מוצלח בכתמים אלה ואנשים הסובלים מהם, נאלצו ללמוד להשלים איתם. לאחרונה פותחה שיטה של הזלפת חומר רפואי FU5 לכתמים אלה. על ידי מספר טיפולים קלים ניתן לגרום לטשטש ניכר עד היעלמות של הכתמים לתקופה ממושכת.

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​